Зміст:

 

Серед багатьох моделей та модифікацій, що виробляються на заводі компанії Leatherman в місті Портленд (Орегон, США) є і такі, котрі або напряму призначені для використання військовими, або саме на них впаде вибір войовника при покупці мультиінструменту. Які саме моделі і чому можна назвати «мілітарними» - відповідям на ці питання і буде призначений наш огляд.

 

Три ступені причетності до військової справи

Всіх потенційних користувачів моделей Leatherman, котрі ми сьогодні будемо розглядати, можна умовно поділити на три групи. Перша – це вояки, люди які безпосередньо беруть участь у бойових діях, захищаючи свою землю від навали ворога. Друга група – військовослужбовці, котрі знаходяться на службі в армії за призовом чи по контракту і проходять цю службу у мирний час. Третя група – прихильники стилю «мілітарі», котрим просто подобається носити одяг типу «піксель» чи «койот», можливо вони володіють холодною та вогнепальною зброєю і часто відвідують тир або стрільбище, а можливо колись служили у війську. Давайте розглядати певні серії мультитулів та рекомендувати їх для тієї чи іншої визначеної нами групи користувачів.

 

Як відрізнити «цивільний» Leatherman від військового

Варто з самого спочатку зазначити, що жоден з виробів торгової марки Leatherman не є зброєю і він не призначений для того, щоб з ним в руках браво заскочити у ворожий окоп і хвацько нейтралізувати вартового. Зазвичай вони несуть ті ж самі побутові функції, іноді з додаванням специфічних пристроїв для обслуговування вогнепальної зброї, спорядження чи нейтралізації вибухових пристроїв чи для інших суто воєнних справ. Але навіть у «цивільних» серій є модифікації, котрі роблять їх більш привабливими для військових і пристосованими для використання в тому числі і в бойових умовах. Розглянемо, приміром,  два варіанти виконання популярної моделі Leatherman Charge Plus. Якщо на рамі алюмінієві чи титанові накладки а самі інструменти виконані з полірованої сталі, то для військового цей мультитул не годиться. Блиск ножа у світлі сонця може демаскувати позицію підрозділу і за лічені хвилини в окоп прилетить дрон або міна. Інша справа, коли всі деталі вкриті чорним покриттям типу «воронове крило» і жоден промінчик сонця не відбивають. Відповідна модифікація має назву Leatherman Charge Plus Black і у неї набагато більше шансів опинитися в руках у вояка. Наступний момент – чохол для мультитулу, в котрому зберігається ваш надійний помічник. Виробник пропонує багато варіантів зі шкіри та синтетичних матеріалів, з нашивками і іншими прикрасами. Але військовий вибере чохол, пошитий з «балістичного нейлону». А ще краще, якщо в конструкції є можливість закріпити його на системі M.O.L.L.E (Modular Lightweight Load-carrying Equipment). За складною іноземною назвою ховається дуже зручний набір пасків та фіксаторів, розташованих на бронежилеті, куртці, наплічнику (а іноді навіть і на взутті), за допомогою якого можна надійно закріпити ваш мультитул і не переживати за нього. Тож якщо ми у індексі моделі бачимо цю абревіатуру, то значить виріб з назвою, приміром, Leatherman SuperTool 300 Black M.O.L.L.E має відповідні паски на чохлі і стає ще привабливішим для військового. Підсумовуючи сказане вище сформулюємо ознаки «нецивільного» мультитулу від Leatherman – чорне покриття на рамі та всіх інструментах, можливість кріплення на пасках модульної системи переноски спорядження, у деяких – наявність специфічних функцій, котрі не використовуються у мирному житті а призначені для роботи зі зброєю чи небезпечними предметами.

 

Групи інструментів для груп користувачів або пошуки відповідностей

За наведеними вище ознаками ми зробили підбірку з двадцяти мультитулів. Всі вони відповідають хоча б одній з перерахованих вимог а іноді – і декільком. Моделі ми вирішили розбити на групи, котрі відрізняються за своєю конструкцією і в силу переваг тієї чи іншої схеми розміщення інструментів більше пасують різним колам користувачів. Сказане вище не означає в жодному випадку жорсткого «закріплення» якихось певних модифікацій за певними групами, тут можливі варіанти, вибір яких залежить від конкретних умов. Не виключаємо і таких ситуацій, коли для забезпечення повноцінного спорядження бійця він вирішить мати не один мультитул, а два чи навіть три. Характерний приклад – Leatherman Raptor, котрий має, в залежності від модифікації, 4-6 функцій, пов’язаних з наданням невідкладної допомоги пораненому. Такий інструмент дуже потрібний на лінії фронту, але ковбасу ним порізати практично неможливо та і гвинт на блоці живлення тепловізора не відкрутити.

 

Перша група – відкрита архітектура

Погодьтесь – супер зручно, коли найбільш «ходові» пристрої можна видобувати з рами мультитулу не розкриваючи весь його корпус. Найкращий варіант, коли це можна зробити однією рукою – і вийняти ніж, і потім помістити його лезо на місце у пазі рами. За ознакою відкритої конструкції ми відібрали наступні моделі:

- Charge Plus Black

- OHT Black M.O.L.L.E

- Wave Plus Black

- Surge Black M.O.L.L.E

Розглянемо їх по черзі. Наприклад, Charge Plus Black має 19 функцій, змінні леза на різакові, виготовлені з супер міцної сталі 154СМ та досить вагомий цінник – його вартість складає близько 200 доларів США. Серед особливостей варто відзначити наявність «стропоріза» на серейторному ножі. Така функція не часто потрібна у мирному житті, але може бути необхідною в умовах армійської служби.

 Мультиінструмент Leatherman Charge Plus Black

Наступний - OHT Black M.O.L.L.E і його 16 функцій. Цікава будова корпусу Leatherman OHT з відкритим доступом практично до всіх пристроїв і нестандартна механіка висування голівки плоскогубців роблять цей повнорозмірний мультитул непересічним. З пристосувань, котрі наближують його до військового використання, згадаємо знову ж таки «стропоріз» та отвір з різьбою, в котру можна закрутити «йоржик» для чистки зброї. Може постачатися з чохлом, котрий кріпиться на модульну систему переноски обладнання. Ціна досить приваблива – десь у районі 125 доларів.

 Повнорозмірний мультитул для військових Leatherman OHT Black M.O.L.L.E

Wave Plus Black – мега популярна модель в цивільному виконанні і в чорному корпусі цілком заслуговує на популярність і у військових. Налічує 18 функцій, жодна з яких не претендує на виключно військове чи наближене до нього використання. Але міцність і надійність конструкції безумовно цінний актив, а накладки на різак зі сталі 154 СМ здатні перерізати багато дротів у ворожій загорожі при проведенні якоїсь таємної операції спеціальних сил. Ціна мультитула складає близько 150 доларів США.

 Мультитул Leatherman серії Wave Plus Black

Потужний і крупний Surge Black M.O.L.L.E ще міцніший за Leatherman Wave і має цілих 21 варіант використання. Всі пристрої тут більшого розміру і здатні витримувати значні навантаження. Не дарма його віднесено до категорії Heavy Duty, тобто мультитул для серйозних завдань. Вартість наближається до 200 доларів.

 Мультитул Leatherman Surge Black M.O.L.L.E

Плюси групи «відкритої архітектури», яка має декілька переваг. Про одну ми вже сказали – доступність найчастіше використовуваних інструментів при закритому корпусі. Ще один плюс – звичність розташування та маніпуляцій – якщо у цивільному житті у вас була аналогічна модель, то до неї не доведеться звикати. Безперечна перевага – достатньо довгі полотна ножів, напилка та пилки завдяки розміщенню ззовні, де їм не заважають внутрішні вузли кріплення голівки плоскогубців.

Мінуси – та ж сама «відкрита» конструкція. Саме через неї в пази рами, де розташовані леза ножів, пилка, напилок тощо буде проникати волога і забиватися бруд. І хоча всі клинки виконані з досить невибагливого сплаву 420НС, навіть вони такого знущання довго не стерпять, покриються плямами іржі і відмовляться виконувати свою функцію. Не врятує навіть чохол, пошитий з полімерного матеріалу. Своєчасно розбирати мультитул для його очистки та змащування у польових умовах вдається не завжди.

Висновок - першу групу ми б радили до використання прихильникам «парамілітарного» стилю та військовим, котрі не знаходяться у умовах бойових дій.

 

Друга група – інструменти у «скриньках»

До моделей з класичним «скриньковим» підходом у конструкції ми відносимо чотири моделі. Всі пристрої з їхнього немалого арсеналу знаходяться ніби в закритому ящику, назовні не виступають жодні гострі деталі. Всі чотири мультитули можна придбати з чохлами, котрі кріпляться на модульну систему.

- Rebar Black M.O.L.L.E.

- Super Tool 300 Black M.O.L.L.E.

- Super Tool 300 Black EOD M.O.L.L.E.

- Super Tool 300M Black M.O.L.L.E.

Почнемо з другої моделі. Як і Leatherman Surge, це дуже потужний та надійний пристрій з суттєвим запасом міцності, віднесений до категорії Heavy Duty. Має 19 функцій здебільше цивільного використання. Окремо відзначимо досить довгі леза ножів та полотна пилки та напилка, які вдалося зробити такими довгими завдяки великим габаритам самого мультитула. Довжина корпусу тут складає 115 міліметрів, що принаймні на півтора сантиметри більше за звичний для таких виробів 10-ти сантиметровий формат. І всі ці 15 міліметрів пішли у довжину клинків, зробивши їх зручнішими у використанні. Ціна цього «монстра» досить демократична – близько 135 доларів. Крім суцільно чорного варіанту є ще й версія, у котрої рама пофарбована у колір «койот», мабуть для операцій в пустелі.

 Повнорозмірний мультиінструмент Leatherman Super Tool 300 Black

Модифікація з літерами EOD відрізняється тим, що напилок замінено на пристрій для протикання отворів у вибухівці С4 а серейторний ніж на ще одну пилку збільш дрібними зубцями. Змінена і форма «губок» плоскогубців – по центру тепер знаходиться спеціальна виїмка, якою можна як встановлювати, так і виймати детонатор з пластиду. EOD розшифровується як Explosive Ordnance Disposal, тобто знешкодження та утилізація вибухових пристроїв, але нам здається, що саме ця модель мультитула знадобиться не тільки саперам, а і мінерам. Її вартість трошки вища за «просто Leatherman Super Tool 300» і складає 155 доларів.

 Багатофункціональний інструмент Leatherman Super Tool 300 EOD

Super Tool 300M Black M.O.L.L.E. – наступна модифікація цієї серії має літеру М у своєму індексі, що натякає на військове, «military» призначення мультитула. Від початкового варіанту відрізняється заміною пилки на довге шило-швайку, котре виготовлено з досить м’якого металу і придатне для очистки зовнішніх поверхонь зброї. А ще відкривалка, яка мало придатна в бойових умовах, отримала заміну на пристрій, котрим можна регулювати механічний приціл на американських штурмових гвинтівках типу M4, M16 та AR-15.

 

 Портативний мультиінструмент Leatherman Super Tool 300M

Rebar Black M.O.L.L.E. варто розглядати як дещо спрощений, полегшений і зменшений у розмірах варіант попередньої моделі. У нього «тільки» 17 функцій, але це зовсім не позначається на його здібності вирішувати більшість побутових щоденних завдань. Попутно зменшилась і ціна Leatherman Rebar, вона тепер складає близько 110 доларів.

 Військовий мультитул Leatherman Rebar Black M.O.L.L.E.

Плюси «скриньок» - захищеність пристроїв від вологи та грязюки. Також вони дещо дешевші від аналогічних за набором функцій представників групи «відкритої архітектури». Всі згадані вище моделі мають надійну фіксацію клинків у робочому стані.

Мінуси – на переведення будь-якого інструменту у робоче положення витрачається трохи більше часу і робити це доводиться двома руками.

Висновок по цій групі – вони більш захищені від несприятливого впливу довкілля, але їх варто мати як другий мультитул войовникам, котрі знаходяться у зоні бойових дій, використовуючи переважно підчас відпочинку в пункті постійної дислокації для вирішення побутових задач.

 

Третя група – дуже спеціальні мультитули

До третьої групи ми віднесли моделі, котрі розроблялися з прицілом не просто на військове використання, а саме на потреби тих, хто знаходиться у зоні бойових дій. Тут знову говоримо про чотири мультитули.

- MUT M.O.L.L.E

MUT EOD M.O.L.L.E

- Raptor Rescue

- Raptor Response

Назва MUT розшифровується дуже просто - Military Utility Tool, тобто інструмент військового призначення. Виготовляються ця модель з особливою ретельністю та наділили її ще при розробці великим запасом міцності, що виражено і у використаних сплавах, і в товщині деталей. Вартість складає близько 230 доларів, а кількість функцій цілих 16. Деякі з них вузькоспеціалізовані. Наприклад бронзовим скребком можна видаляти грязюку та забруднення зі зброї. Отвір у бічній поверхні голівки плоскогубців призначений для вкручування йоржика для чистки ствола а «п’ятка» рами працює як ударний інструмент. В комплекті ви знайдете комбінований ключ для налаштування механічних та коліматорних прицілів американських автоматичних гвинтівок. Для АК, АКМ та АК-74 він не підходить.

 

 Мультиінструмент Leatherman MUT (Military Utility Tool)

Модифікація MUT EOD, як ви вже здогадалися, призначена для саперів та мінерів і має відповідні пристрої у вигляді шила для протикання отворів у С4 та виїмки на «губках» під капсулі детонаторів. Її вартість ще вища і сягає 270 доларів.

 Багатофункціональний інструмент Leatherman MUT EOD

Наступна пара моделей призначена для укомплектування сумок парамедиків, котрі знаходяться безпосередньо на передньому краї і надають нагальну медичну допомогу пораненим. Власне кажучи, навіть і у спорядженні піхотинців хоча б в кількості один на 10-15 бійців цей мультитул також не буде зайвими. Мова йде про специфічний пристрій у формі ножиць з розширеним набором функцій. Базова модель - Raptor Rescue.

 Ножиці-мультитул Leatherman Raptor Rescue

Таким пристроєм швидко, впевнено і без ризику завдати травму, з пораненого бійця можна зрізати одяг щоб потім накласти пов’язку на рану. Характерні особливості – міцні леза товщиною 3 міліметри, пристосування для перерізання джгута або строп, дуже зручний чехол Raptor, в котрому мультитул закріплюється як в складеному, та і в розложеному стані. Великі вушка ножиць-мультитулу дозволяють працювати в рукавичках а деякі специфічні пристрої мають виключно медичне призначення – приміром ключ для балонів з киснем американського стандарту і різак для зняття обручок перед МРТ або рентген-обстеженням. Ціна цієї моделі складає 125 доларів.

 Мультитул-ножиці Leatherman Raptor Rescue у кобурі

Дещо спрощена модифікація Raptor Response втратила з комплекту чохол, «стропоріз» і пристрій для розбивання скла. Власне її ми б і рекомендували військовим. По-перше, на 10 доларів зменшилась ціна. По-друге, наявність «стропорізу» не впливає на загальний функціонал, бо порятунок пілотів з парашутом трапляється не часто. По-третє, «склобій» навряд впорається з віконцями в бронетехніці, котрі не бере навіть куля.

 Ножиці-мультитул для парамедиків Leatherman Raptor Response

Плюси спеціалізованих мультитулів в тому, що вони розроблялися для вояків і тому мають ряд суто військових функцій, котрі у «цивільних» моделях не зустрічаються. Вони наділені дуже міцними рамами і товстими клинками основних інструментів.

Мінуси – неможливість або обмежена можливість використання у мирному житті. Leatherman MUT наділений декількома цілком мирними функціями, але з ними краще і простіше впорається більш звичний мультитул, до того ж значно дешевший. Якщо ви маєте дозвіл на зброю і часто відвідуєте тир – тільки в цьому випадку володіння виробом такого класу буде виправданим. Але є і інший бік медалі – наявність у наплічнику суто військового набору інструментів додає вам ореол мужності та залученості до прошарку громадян, основне покликання якого – захист Вітчизни.

Висновок – дуже спеціальні мультитули для військових краще мати військовим. І якщо ви колись раніше купили цей виріб, щоб військовим здаватися, то зараз передайте його тому, хто військовим являється направду.

 

Підсумовуючи огляд

Розглянуті нами 12 моделей виробів компанії Leatherman приваблять різні категорії покупців. Комусь потрібні супер-ножиці-мультитул для рятувальних операцій, комусь – шило для протикання дірок у пластиді С4, а комусь звичайний «цивільний» Leatherman Charge але з воронованими полотнами інструментів. З приводу чорного покриття, ватро зауважити один момент – воно не вічне і з часом, особливо при інтенсивному використанні, буде потихеньку стиратися. Але цей процес дуже повільний і чимось нагадує утворення «патини» на старих статуях з мармуру. Ще один момент, котрий не варто залишати поза вашою увагою – це підробки. На певні моделі, чомусь особливо на Raptor, на фабриках у Південно-Східній Азії зроблена неймовірна кількість копій. Ясна справа, що вони ні за якістю матеріалів (в оригінальному виробі всі металеві деталі виготовлено з зовсім недешевого сплаву 420НС а ручки вкриті спеціальним пластиком, щоб він не ковзав по рукам), ні за ретельністю збірки і поруч не стояли з справжнім Leatherman. Але ціна у 2-3 рази менша і це приваблює покупців. Деякі особливо нахабні «ділки» навіть розміщують фірмові логотипи на виробі, котрий ніколи не виходив з воріт заводу в місті Портленд. Щоб уникнути несподіваних і неприємних, тим більше пов’язаних з ризиком для життя, ситуацій, варто купувати продукцію всесвітньо відомого бренду не десь у підвалі, а у офіційного продавця. Там же ви отримаєте і гарантійний сертифікат від заводського браку строком дії у 25 років. Погодьтесь – це вагомий аргумент.

Сподіваємось, огляд був для вас корисним і ви зможете на його підставі зробити правильний вибір. І головне – хай світ нарешті позбудеться необхідності виготовляти і застосовувати вироби військового призначення а останній MUT EOD M.O.L.L.E доживає свого віку забутий десь у «тривожному наплічнику» на забитому пилом і мотлохом горищі. Але поки такого не сталося – користуйтеся надійними і багатофункціональними мультитулами від Leatherman.