Зміст:

Компанія Leatherman випускає свої мультитули для різних категорій користувачів. В виробничій програмі не важко знайти і спеціалізовані мультиінструменти для військових, і потужні пристрої для великих навантажень, і майже іграшкові мініатюрки вагою в 50 грамів. Ми рішили виокремити категорію мультитулів, призначених для щоденного використання і знайти найкращі варіанти серед всього різноманіття серій американського виробника саме ті, котрі найбільш вдало закривають типові потреби, з котрими сучасна людина може стикнутися у будь-який момент. Термін EDC – це абревіатура англійського виразу «every day carry», тобто те, що ми носимо з собою щоденно. До переліку предметів, котрі ми обов’язково перевіряємо на виході з помешкання належать ключі від дому, гаманець, смартфон, павербанк і сумка чи наплічник. Не так давно, особливо серед представників чоловічої статі, стало популярним мати при собі кишеньковий ніж а починаючи з 1983 у перелік необхідних пристроїв все частіше потрапляє мультитул. Про вимоги, котрі ми висуваємо до цієї категорії пристроїв з огляду саме на EDC-використання поговоримо далі.

 

Право на місце в кишені

Не всі вироби з загальної категорії «мультитули» можна розглядати у якості кандидата на щоденне ношення. Є ряд обмежень, котрі допоможуть нам звузити широку гамму моделей та модифікацій до прийнятного для аналізу переліку. Почнемо з ваги. Ясна справа, що шматок заліза вагою у 250-300 грамів, навіть наділений купою можливостей і пристосувань, буде занадто обтяжувати вас. Тому є пропозиція вагу претендентів обмежити позначкою у 200 грамів. Наступний параметр – габарити. З одного боку занадто дрібний пристрій може згубитися десь у нетрях сумки, а з іншого крупний мультитул займе забагато місця. Тому  пропонуємо планку встановити на рівні 10 сантиметрів у довжину. Третя шкала – ціна. Якщо ви будете щоденно в кишені носити 400 доларів, то на якийсь 1000-й чи 1001-й день вони врешті решт загубляться і нанесуть суттєвий удар по гаманцю. Тож цінова категорія «до 150 доларів США» здається цілком прийнятною. Наприкінці переліку категорій відбору маємо ще один параметр, котрий неможливо залишити поза нашою увагою – набір пристроїв всередині мультитула. Наявність 18-20 функцій, як у повномасштабних виробах, призведе до того, що ви щоденно будете носити і не користуватися більшою частиною з них. Опосередковано асортимент інструментів впливає також на інші фактори – його розширення понад необхідний мінімуму веде до збільшення ваги та зростання ціни. Характерний приклад – моделі Rebar та Bond. Різниця в «озброєнні» між ними полягає у відсутності у останнього серейторного ножа та пилки. Завдяки цьому молодша модель на 25 грамів легша і на приблизно на 25 доларів дешевша. До того ж «втрачені» інструменти посильно замінити тим же ножом, котрий входить до складу майже всіх продуктів Leatherman. Застосованими нами підходами вдалося викристалізувати певний список моделей, котрі ми далі детально розглянемо. З переліку відразу випали досить цікаві серії типу Surge, Charge, Super Tool, але багато чого лишилося. В принципі, варто говорити про EDC у виконанні Leatherman з урахуванням декількох варіантів форм-факторів, котрі вирізняються у виробничій програмі фірми. Оцінити плюси та мінуси кожного і вже на підставі цього робити правильний вибір. І почнемо з типової «скриньки».

 

Ящик з інструментами у мініатюрі

В класичному варіанті мультитула у вигляді «скриньки» з інструментами у наш шорт-ліст потрапила тільки одна модель. Це Bond, котрий є дещо спрощеною версією моделі Rebar, а той в свою чергу – полегшеним варіантом Super Tool 300.

 Портативний мультиінструмент Leatherman Bond

Крім втрати пилки та серейторного ножа, відзначимо відсутність затискача для електричних дротів при основі «губок» плоскогубців. Але наявних 14 функцій цілком достатньо для вирішення завдань повсякдення та для усунення несподіваних поломок, приміром, у сучасній побутовій техніці. Також відсутня жорстка фіксація лез у відкритому стані. Це практично не впливає на безпеку використання Bond, бо конструкція руків’їв вирішена таким чином, що несподіване складання ножа чи викрутки не поранить долоню користувача. Варто відзначити, що в деяких країнах володіння та ношення ножів з можливістю фіксація леза обмежується поліцією, військовими та рятувальниками, тому відсутність такої фіксації іноді варто розглядати як перевагу.

Плюси «скринькового» формату – за межі мультитула не виступають гострі краї що пошкоджують кишеню штанів чи наплічника. Велика кількість функцій. Всі інструменти захищені від зовнішнього механічного впливу. Невисока ціна в 90 доларів США.

 Складний мультитул Leatherman Bond

Мінуси – важкодоступні інструменти, щоб скористатися ножом треба відкривати весь мультитул. Простий дизайн без прикрас.

 

Комбінований підхід

Розробка моделі Wave свого часу створила сенсацію на ринку мульти-інструментів. Реалізований в ній комбінований підхід до розміщення пристосувань як всередині рами, так і з зовнішнім доступом, швидко завоював прихильників і зараз ретельно копіюється багатьма іншими компаніями. Але сам по собі Wave у нашу підбірку не входить, бо має занадто велику вагу – цілих 250 грамів. Тому в огляді буде фігурувати дещо усічена модифікація під назвою Curl. Вона, як і Bond, відрізняється від «старшого брата» відсутністю серейтора, пилки та жорстких кріплень лез у відкритому положенні. Невеликі зміни в «озброєнні» дали змогу Curl під обріз вписатися у рамки нашого огляду з вагою у 200 грамів.

 Повнорозмірний мультитул Leatherman Curl

Плюси комбінованої схеми – швидкий доступ до найбільш часто використовуваних пристосувань, симпатичний дизайн, широкий вибір можливостей використання (15 функцій).

Мінуси – дещо вища ціна, що складає близько 120 доларів, пази деяких інструментів стають прихистком для вологи та забруднень.

 

Самі маленькі з можливих

У програмі виробництва компанії є дві моделі мультитулів мініатюрного розміру, котрі вам буде важко забути вдома, адже вони виконані у форматі брелків. Якщо на виході ви не забуваєте ключі від помешкання, то і цих мікро-помічників візьмете з собою. Мова йде, по-перше, про серію Squirt PS4, який при довжині у неповні шість сантиметрів і вазі всього 55 грамів має досить серйозний набір функцій. Розглядати Squirt у якості складаного манікюрного набору буде помилкою, бо в перелік інструментів входять і плоскогубці, і ніж, і навіть викрутка.

 Кишеньковий мультиінструмент Leatherman Squirt PS4

Другий представник цього формату – модель Style PS. За цікавим дизайном ховаються і цілком утилітарні здібності цього малюка – він і пляшку газованої води відкриє, і допоможе витягнути скабку крихітним пінцетом. Відсутність ножа не варто розглядати як недолік, адже саме цей факт дозволить вам пронести цього ліліпута на борт повітряного судна, тому що більшість авіакомпаній не будуть вбачати в ньому засобів терористичного нападу.

 Багатофункціональний інструмент Leatherman Style PS

Плюси «малюків» - невеликі розміри, вага і ціна (близько 60 доларів). Виглядають як симпатичний аксесуар, можна вибрати колір накладок. Формат брелка зручний – вам буде важко забути свій мультитул вдома, солідні набори функцій для таких габаритів. Пружина в плоскогубцях. Style може подорожувати з вами у салоні літака.

Мінуси – масштаб задач співрозмірний з масштабом інструментів. Гайку на колесі навіть іграшкового автомобіля таким «ліліпутом» відкрутити буде важко.

 

Спеціалізована «трійка»

Наступні три моделі настільки чітко вписуються у сформований нами перелік факторів мультитула для щоденного використання, що складається враження, ніби вони спеціально розроблялися саме під цей формат. Мова йде про недорогі, але непогано укомплектовані серії Sidekick, Wingman та Rev. Між цими серіями дуже багато спільного. Наприклад стінки рами зроблено трошки тоншими, але за рахунок рельєфу вони не втратили міцності. Відсутня фіксація деяких лез, але на ножах, пилці, ножицях вона лишилася. «Голівка» плоскогубців з вмонтованою пружиною, що робить роботу ними набагато зручнішою та легшою. Є і певні відмінності, котрі дають простір для вибору, адже кожен може підібрати мультитул під свої потреби в залежності від того, якими пристроями він частіше користується. Приміром, якщо потрібна пилка – то це Sidekick, якщо ножиці - Wingman.

Отже Sidekick – побудований за комбінованою схемою розміщення інструментів, має вагу майже 200 грамів, ціна не доходить до 100 доларів США. До стандартного набору пристроїв (2 ножі, викрутки, плоскогубці, напилок, відкривалка) додається фірмова «лезерманівська» пилка з небезпечно гострими зубами.

 Мультиінструмент Leatherman Sidekick

Наступний – Wingman. Замість пилки тут досить великі і потужні ножиці з фіксатором лайнер-лок. А замість коротенького серейторного ножа – лезо хитрої форми, котрим дуже зручно відкривати картонні та пластикові упаковки.

 Мультитул Leatherman Wingman

Rev на відміну від попередників не має ні пилки, ні ножиць. Через відсутність другого «довгого» леза форма руків’їв стала несиметричною, вага зменшилась до 165 грамів а ціна впала до 70 доларів США.

 Багатофункціональний інструмент Leatherman Rev

Плюси «трійки» моделей – цікаві дизайнерські рішення, солідний набір інструментів, дуже помірна ціна, невелика вага, особливо у Rev.

Мінуси – відкрита конструкція руків’їв не дає достатнього захисту від бруду та вологи, іноді доведеться розбирати мультитул для ретельної промивки, очистки та змащування.

 

Дорогий лідер

Наприкінці нашого огляду розповімо про виріб, котрий займає, безперечно, лідерську позицію серед всіх представлених EDC мультитулів від компанії Leatherman. Це модель Skeletool CX. Про модифікації Skeletool КВ та КВХ ми не будемо говорити, бо вони, як і Free K2/K2x/T4 представляють собою варіацію на тему складаного ножа та мультитулами не являються. Чим же такий хороший Skeletool CX? На наш погляд саме в ньому поєднані безумовні успіхи дизайнерів та ергономістів. Виглядає ця модель дуже яскраво і тому позбавлена певного нальоту утилітарності, характерної для кишенькових мультиінструментів. З точки зору ергономіки, то тут інженерам Leatherman вдалося так оптимізувати перелік пристосувань, що він одночасно і мінімальний, і достатній. Плоскогубці, бітотримач, ніж та відкривалка для пляшок – ось і весь «джентльменський набір». Але в той же час передбачено і змінну двосторонню біту на випадок, якщо основна не призначена для роботи з наявним набором кріплень.

 Портативний мультиінструмент Leatherman Skeletool CX

Плюси Skeletool CX – незвичний дизайн, оптимальна конструкція, виглядає як солідний аксесуар, вага 140 грамів, багато варіантів виконання, включно з лезом з «дамаської» сталі.

Мінуси – досить висока ціна у порівнянні з іншими варіантами (135 доларів), «відкрита» конструкція.

 

Нові віяння

На жаль, не знайшлося місця в нашому огляді для таких цікавих новинок, як Free P2/P4 та ARC. Але ці моделі не пройшли наш кастинг за параметром «вага», котра складає 215-245 грамів. До того ж вони мають розширений набір до 19-21 функцій, більшість з яких не буде вам потрібна у повсякденному житті.

 

Непростий вибір

Ми з вами розглянули 8 кандидатів на місце в кишені ваших штанів чи у наплічнику. При виборі конкретної моделі варто брати до уваги не тільки ціну того чи іншого продукту. Важливо розуміти для вирішення яких повсякденних та специфічних саме для вас задач підійде саме ця модель. Найбільш «нафаршированими» різними пристроями виглядають Sidekick та Wingman. Якщо для вас на першому місці зовнішній вигляд – зверніть увагу на Skeletool CX а в пару до нього придбайте Style PS для своєї коханої половинки або для подорожей у літаку. Прихильникам класики до вподоби буде скоріше «скринька» Bond. А якщо ви маєте в багажнику автомобіля Wave, Surge або Charge, то вам буде зручніше і звичніше користуватися Curl. Крім участі у конкурсі на кращий EDC всі перераховані серії мають ще одну спільну рису – заводську гарантію на 25 років за умови придбання у офіційного продавця.