Зміст:

Дорогу новачкам!

З 2004 року на вершині виробничої лінійки компанії з міста Портленд (Орегон, США) трималась модель Leatherman Charge. Вона була самою-самою. Найдорожчою, найзручнішою, найпрестижнішою і з найбільшою кількістю модифікацій. Ми нарахували 17 варіантів виконання, в тому числі ювілейні випуски, обмежені серії, з алюмінієвими та титановими накладками, з клинками з «дамаської» сталі та зі сплаву S30V. Майже двадцятирічна епоха панування Charge завершується з виходом нової моделі – Leatherman ARC. Познайомитись з зухвалим новачком та перевірити обґрунтованість його посягань на лідерство ви можете, прочитавши цей огляд.

Складний мультитул Leatherman ARC 833076 

Платформа Free

Почнемо з того, що ARC базується на платформі Leatherman Free, котра випускається з 2019 року. Це не значить, що новинку варто розглядати як чергову модель у загальному ряду. Це просто значить, що при конструюванні нового виробу використані деякі напрацювання з попередніх серій, які відображають собою прогресивний вектор розвитку продуктів компанії. Головне, що об’єднує ARC з іншими моделями серії Free – це вільний доступ практично до всіх інструментів при закритому корпусі і докладніше про це трохи далі. Є і менш помітні подібні риси. Наприклад – магнітна «застібка» котра не дає половинкам рами самовільно відкритися. Дві вставки розміщенні з внутрішнього боку руків’їв. Звернемо увагу на зубці, котрі розташовані тут же у протихід один одному. Вони призначені для того, щоб половинки корпусу не зміщувались одна відносно одної в поперечному напрямку і всі конструкція не розхитувалась.

Конструкція багатофункціонального інструменту Leatherman ARC
 

Від серії Free дістались і пружні фіксатори.

Пружні фіксатори мультитулу Leatherman ARC
 

При повороті будь-якого пристосування ексцентрик на його «п’ятці» спочатку відсуває планку застібки а потім надійно входить в зачеплення з нею досить глибокою виїмкою. Слід зауважити, що такий спосіб утримання інструменту у відкритому положенні дуже надійний і практично на сто відсотків гарантує від несанкціонованого складування при великих навантаженнях з ризиком нанесення травм.

Мультиінструмент Leatherman ARC з гарантією від несанкціонованого складування
 

Щодо вільного доступу до практично всього інструментального набору ARC. Власне кажучи, саме ця конструктивна особливість і дала назву серії Free, котра передувала виходу на ринок нашого піддослідного. На руків’ях навіть розмістили відповідних напис – «побудовано на технології Free».

Мультитул Leatherman ARC 833076 побудований на технології Free
 

Тільки для роботи плоскогубцями та затискачем конекторів електропроводки вам доведеться розкривати корпус. Всі інші пристосування – ніж, пилка і всі інші інструменти легко переводяться до робочого положення без зайвих маніпуляцій та ще і однією рукою.

Мультиінструмент Leatherman ARC зі швидким доступом до інструментів однією рукою
 

Це дуже зручно, особливо в тому випадку, якщо іншою рукою ви щось тримаєте, а в цей момент виникла необхідність змінити інструмент. Так само їх легко повернути на місце постійної дислокації, відтиснувши планку-фіксатор. Довгі пристрої (напилок, пилка, ножиці) видобуваються з рами висуванням за отвір в полотні.

Багатофункціональний інструмент Leatherman ARC з надійною фіксацією леза
 

На клинку ножа для полегшення цього процесу знаходиться циліндричний виступ.

Повнорозмірний мультиінструмент Leatherman ARC з надійним блокуванням леза
 

Більш дрібні пристосування (викрутки, відкривалки, шило, бітотримач) залучати до роботи трошки важче – спочатку всю групу інструментів з руків’я ми піднімаємо  натискаючи на виступ на «п’ятці», потім вибираємо потрібний у даний момент і вже його фіксуємо, повернувши непотрібні у корпус мультиінструменту. Робити це набагато простіше, ніж описувати цей процес.

Викрутка, відкривалка, шило, бітотримач мультитула Leatherman ARC 833076
 

Плоскогубці, після невеликого тренування, також можна приловчитися відкривати однією рукою, що робить цей мультитул ідеальним для ремонту. Фіксація «губок» відбувається з характерним клацанням – це спрацьовують пружні застібки на руків’ях, в зчеплення з якими входять основи «губок».

Плоскогубці багатофункціонального інструменту Leatherman ARC
 

До речі, виступи на цих деталях блокують довгі полотна в пазах при відкритих плоскогубцях, чим повністю виключають можливість їх виходу з пазів та імовірність нанесення травм при силовій роботі основним інструментом.

Мультінструмент Leatherman ARC
 

Перерахувавши подібні з платформою Free рішення, перейдемо до особливостей, характерних тільки для ARC.

 

Парад технологій

Рама повнорозмірного мультитулу має матове чорне покриття, аналогічний вигляд має лезо ножа. Це спеціальне напилення має назву DLC, що розшифровується як Diamond-like Carbon або діамантоподібний вуглець. Можна довго розповідати про тривимірну структуру і методи нанесення, а можна просто сказати – таке покриття робить поверхню дуже стійкою до стирання та зносу за рахунок відмінних антифрикційних властивостей кристалізованого вуглецю.   Але головна цікавинка клинка не в кольорі, а у сплаві, котрий використано при його виготовленні. Напис MagnaCut говорить про те, що лезо виробляється з порошкової сталі компанії Crucial Industries, котра знаходиться у місті Сиракузи (штат Нью-Йорк, США).

Ніж MagnaCut мультиінструмент Leatherman ARC 833076
 

До створення нового сплаву має безпосереднє відношення Ларрін Томас, відомий майстер ножових справ. Під його керівництвом було розроблено склад та співвідношення легуючих елементів, а сам процес перетворення порошку на сталь відбувається за запатентованою технологією СРМ (Crucial Particle Metallurgy). Це коли однорідність досягається розпиленням розплавленого матеріалу інертним газом а висока щільність та відсутність найменших пустот забезпечена гарячим ізостатичним пресуванням. На виході маємо клинок з твердістю 65-66 за Роквеллом, високу міцність, зносостійкість та витривалість до корозії. Створена тільки у 2021 році ця сталь вже завоювала прихильність багатьох майстрів, що виготовляють ножі і дуже популярна у користувачів через поєднання багатьох корисних властивостей. Наряду з хорошими показниками по жорсткості і міцності, відзначають також і достатню гнучкість, і легкість обробки у випадку виникнення необхідності відновлення заточки леза. До сплаву, крім заліза, входять вуглець, хром, ванадій, кобальт, молібден та марганець а за деякими даними – і мідь. Інтернет-ресурси дають дуже різні дані по відсотковому складу сплаву тому ми не вважаємо за можливе наводити ці цифри. Компанія Leatherman першою застосувала клинок зі сталі MagnaCut у мультитулі, випередивши всіх конкурентів.

 

Вивчаємо інструменти з арсеналу ARC

Почнемо з ножа, про сталь якого ми вже говорили. Щодо форми клинка, то вона наближена до «дроп-поінт», має широкі прямі спуски і невеличкі фаски по обушку. Товщина леза – 2 міліметри, довжина по кромці – 65 міліметрів.

Дроп-поінт ніж багатофункціонального інструменту Leatherman ARC
 

З протилежного боку цього ж руків’я знаходиться пилка. Вона має традиційні для Leatherman особливості – дуже гострі зубці, активна робота при рухові «до себе» і сталь 420НС. Довжина така сама, як і у ножа.

Пила зі сталі 420НС мультитула Leatherman ARC
 

В іншій рукоятці маємо ще два «довгих» пристосування. Перше – напилок, один бік якого призначений для грубої обробки поверхні деталей.

Напильник для грубої обробки поверхні деталей мультитулу Leatherman ARC
 

Протилежний – для тонкої, за рахунок нанесеного так званого «алмазного» покриття.

Напильник із алмазним покриттям багатофункціонального інструменту Leatherman ARC
 

Торцем напилка можна працювати як пилкою по металу чи пластмасі, але продуктивність цієї роботи не буде високою і є ризик пошкодити покриття інших сторін. Тому в такому використанні варто обмежитися і робити це тільки у крайніх випадках.

Пила по металу або пластмасі мультиінструменту Leatherman ARC
 

Поруч знаходяться ножиці. Рухома частина їх спирається на пружину і має розширення під великий палець завдяки цьому різати цим пристроєм дуже зручно і він здатен виконувати масштабні завдання не зважаючи на досить короткі леза.

Ножиці мультитулу Leatherman ARC 833076
 

Перейдемо і до «коротких» пристроїв. ARC має достатньо широкий арсенал для роботи з кріпленнями самого різного виду. В одному руків’ї знаходиться тримач для біт.

Тримач для біт багатофункціонального інструменту Leatherman ARC
 

В ньому ви знайдете стандартну «лезерманівську» двосторонню викрутку, котра працює з голівками РН №1 та №2 а також з пласким шліцем.

Двостороння викрутка працює з головками РН №1 та №2 та з плоским шліцем мультитула Leatherman ARC
 

Біта кріпиться надійним пружним фіксатором, але і цього інженерам здалося замало і тому вони поставили додаткову пластину, котра виключає можливість втрати цього пристрою навіть при дуже серйозних ударах.

Мультиінструмент Leatherman ARC 833076
 

В протилежній рукоятці дуже потужна пласка викрутка. В її основі – пристосування для відкорковування пляшок з газованими напоями.

Плоска викрутка з пристосуванням для відкорковування пляшок з газованими напоями мультитула Leatherman ARC
 

Поруч знаходиться тендітна біта з голівками під хрест та плаский шліц. Мініатюрний інструмент знадобиться в дрібному ремонті, наприклад, окулярів чи швейцарських годинників.

Біта з головками під хрест і плоский шліц мультиінструменту Leatherman ARC
 

Компанію викруткам складає гостре шило, заточеною стороною якого можна ще і дуже вправно боротися з стретч-плівкою, скотчем та пластиковими упаковками. В основі цього пристрою знаходиться пас з загостреною поверхнею для зняття ізоляціїї з електричних проводів.

Гостре шило мультитулу Leatherman ARC 833076
 

Ще одна відкривалка знайшла собі місце біля великого тримача біт і її призначення – відкривати консерви та інші бляшанки.

Відкривачка для консервів багатофункціонального інструменту Leatherman ARC
 

На останок – основний, «системоутворюючий» інструмент.

Повнорозмірний мультиінструмент Leatherman ARC
 

Плоскогубці мають тонкі та закруглені «губки», ними зручно утримувати навіть дрібні деталі і можна згинати провід у самі чудернацькі форми, навіть накручуючи пружину.

Плоскогубці мультитулу Leatherman ARC 833076
 

Різак, призначений для перерізання дротів, виготовлено з ще одного сплаву – 154СМ і його леза зроблені змінними. До руків’їв можна прикладати значні зусилля завдяки закругленням рами, але не варто і перенавантажувати мультитул – все-таки це не спеціалізовані потужні плоскогубці і рукоятки у них не цільні, а містять в собі додаткові пристосування. Під голівкою знаходиться паз для затискання з’єднань електричних проводів.

Різак для перерізання проводів мультиінструменту Leatherman ARC
 

Цікава особливість будови «п’ятки» голівки плоскогубців. Коли корпус мультитула складено, цим його кінцем можна нанести досить сильний удар, не побоюючись завдати шкоду всьому інструменту. Мабуть саме через таку можливість використання інженери і встановили у раму додаткову планку, котра виключає випадання біти з тримача при різких струсах корпусу.

Мультитул Leatherman ARC 833076
 

Комплектація та транспортування

Фірмова упаковка містить інструкцію користувача, чохол, планку з додатковими бітами і власне сам мультитул.

Багатофункціональний інструмент Leatherman ARC в коробці з чохлом, інструкцією та набором біт
 

Чохол дещо завеликий для ARC, він пошитий з міцного синтетичного матеріалу типу «балістичний нейлон», має всередині дві кишеньки під набори біт.

Чохол мультитулу Leatherman ARC
 

З боків – пружні смужки для кріплення подовжувачів та перехідників.

Мультитул Leatherman ARC у чохлі
 

Спереду велика і потужна брендована кнопка, під якою примостилася нашивка з назвою виробника.

Чохол мультиінструменту Leatherman ARC
 

Якщо ношення в чохлі вам не до вподоби, то скористайтесь кліпсою. Вона достатньо туга щоб утримати мультитул на паску штанів.

Мультиінструмент Leatherman ARC 833076
 

Є можливість перемістити цей тримач на протилежний бік корпусу, для чого зроблені відповідні додаткові отвори.  

Складний мультитул Leatherman ARC
 

Зауваження та побажання

Безумовно, новачок справляє враження. Він навіть здається ідеальним, хоча у філософському розумінні такий нарратив як «ідеал» є недосяжним. Чи знайшли ми в ході огляду недоліки? Звичайно. Якщо ви шульга, то користуватися, приміром, ножом, вам буде незручно. Доведеться «перепакувати» набір інструментів, помінявши місцями клинок і ножиці і перекрутивши циліндрик на інший бік леза. При цьому напис USA MagnaCut сховається всередину рами і стане зовсім непомітним при закритому ножі. Ще одне вдосконалення, яке варто зробити – знайти два коротенькі гвинтики, аналогічні тим, що тримають кліпсу, і закрутити їх у вільні отвори з протилежного боку. Таким чином ви «заглушите» ці два входи і в них не буде потрапляти і накопичуватись бруд. Це, безумовно, подовжить на хвилину час, витрачений на процес зміни місцеположення кліпси, але ж ви не часто це робите?

Мультитул Leatherman ARC
 

Навіть при повністю зведених «губках» плоскогубців леза різака для дротів внизу сходяться не повністю, як у всіх інших моделях мультитулів Лезерман і це може бути незручним при перерізанні проводки більшого діаметру.

Різак для дротів мультитул Leatherman ARC 833076
 

Збентежив розмір чохла мультитула, який виявився занадто великим навіть для більших виробів – Leatherman Surge та Leatherman SuperTool 300. Навіть побіжний погляд на коробку з мультитулом залишає відчуття невідповідності габаритів.

Багатофункціональний інструмент Leatherman ARC у коробці з чохлом
 

Ситуацію дещо покращує розміщення в чохлі планки з набором біт та припасування в бічних кишеньках перехідника-подовжувача та мініатюрного ліхтарика, які в комплект постачання не входять, але їх варто докупити. І останнє – трохи збентежила відсутність отвору у шилі, що перетворило його з «козацької голки» на «просто шило» і відібрало одну функцію, а саме здатність зшивати полотна брезенту чи інших товстих і щільних тканин. Можливо маркетологи порахували мізерні долі відсотка частоти використання цього пристрою і вирішили позбутися зайвого отвору. Всі ці зауваження та побажання слід вважати скоріше за намагання позбутися «дитячих хвороб», адже ARC тільки з’явився на ринку і в процесі свого розвитку може ще вдосконалюватись. В інших питаннях, навіть виявивши всю свою прискіпливість, ми недоліків не знайшли.

 

Флагманські висновки

Факт про зміну флагманської моделі в лінійці можна вважати доконаним. Це не значить, що треба терміново продавати Charge та бігти купувати ARC. Перший ще буде вироблятися довгий час, другий зараз тільки на самому початку своєї кар’єри і може ще пережити ряд змін та модернізацій як конструкції, так і набору пристосувань. До того ж ми все-таки маємо справу з різними продуктами, хоча і орієнтованими на одну групу споживачів, котрі завжди обирають преміальні моделі. Адже зі своєю комбінованою схемою розміщення інструментів комусь Charge більше до душі, ніж повністю «відкритий» ARC. І в певному розумінні він вже відноситься до «класики жанру», набуваючи при цьому цінності, яка в цифрах не вимірюється. На ARC, в свою чергу, чекає довгий і успішний шлях до вершин статистики продажів, маса варіантів виконання, ювілейні серії з нагоди 20-ї чи навіть 30-ї річниці випуску і багато пригод в руках вмілих користувачів. Ви можете стати одним з тих, хто пише історію цього непересічного мультитула.