Зміст:
Рішучий хід у бюджетному сегменті
У 2011 році компанія Leatherman вирішила суттєво просунути свою продукцію на більш широкий ринок. Маркетологи центрального офісу, розташованого у місті Портленд (Орегон, США) за результатами своїх досліджень дійшли висновку, що основною перепоною для купівлі мультитулів провідного американського виробника стає їх ціна. На шляху здешевлення нова модель Leatherman Sidekick втратила деякі фірмові «фішки» і дещо схудла у товщині металу рами. Як це загалом вплинуло на якість виробу і його безпеку ми розповімо наприкінці огляду. Але спочатку подивимось на нашого піддослідного з точки зору дизайну та ознайомимось з переліком його пристосувань, котрий налічує вагомих 14 пунктів.
У контурах Sidekick практично неможливо знайти пряму лінію. Все виглядає закруглено, м’яко, звивисто. Навіть межа між двома руків’ями має вигин.
Численні вирізи різноманітної форми додають відчуття легкості, хоча деякі з них мають ще і певне функціональне навантаження. Наприклад отвір у лезі ножа дає можливість виймати його однією рукою.
Аналогічне рішення з полотном пилки не працює, хіба що ви шульга. Не всі вирізи у рамі зроблені для краси чи економії ваги. Принаймні два з них можуть бути застосовані для одягання темляка або яскравої стрічки для прискорення пошуку мультитула серед інших інструментів. Вони не перекриваються «п’ятками» внутрішніх пристосувань і навіть мають захист від прискореного перетирання паракорду додатковою планкою зсередини.
Ще два отвори у рамі можуть бути використанні для полегшення «видобування» інструментів з нетрів рукояток.
В цілому корпус Leatherman Sidekick навіть після багатьох років після початку випуску виглядає дуже оригінально і нетривіально. Ну і не забуваємо про зекономлені грами ваги.
В виробничій програмі американської компанії Sidekick віднесено до категорії повнорозмірних мультитулів. Його невелика вага (близько 190 грамів) і габарити (98Х33Х17) передбачають можливість щоденного використання. Давайте уважно розглянемо перелік пристосувань, котрими вам доведеться вирішувати питання дрібного ремонту чи туристичного побуту.
Почнемо з ножа. Його лезо виготовлено зі сплаву 420НС, котрий широко використовується у багатьох виробах і не тільки Leatherman. Ця сталь достатньо стійка до корозії, має гарні показники по твердості та її досить легко правити у випадку втрати гостроти. Довжина клинка не видатна – всього 63 сантиметри. В той же час паз, в котрому він ховається, вмістив би і всі 70 міліметрів. Таке вкорочення можливо пояснюється тим, що у деяких країнах є обмеження на довжину ножа, лезо якого фіксується. А у Sidekick ми бачимо фірмовий «лайнер-лок», що надійно утримує клинок у відкритому стані, як і на більш дорогих серіях. Лезо має товщину у два міліметри, спуски двосторонні від середини полотна, кінчик гострий.
Наступний «довгий» інструмент, доступ до якого відкрито у будь-який момент без розкладання всього мультиінструмента – це пилка. Вона має аналогічну довжину полотна, дуже гострі і агресивні зубці і активний різ при рухові «до себе». В робочому положенні також фіксується за допомогою «лайнер-лок».
Відкриємо наш мультитул і подивимося на головний, можна сказати «формоутворюючий», інструмент.
Плоскогубці мають ряд особливостей, котрі виділяють їх серед аналогів американського виробника. По-перше, рукоятки підпружинені. Таке ви побачите тільки у трьох моделей, котрі входять у «родину» бюджетних повнорозмірних продуктів Leatherman. Це Wingman, котрий запустили у серію разом з Sidekick та Rev, що випускається з 2015 року. По-друге, пристрій для перекусування дротів тут зроблений у вигляді кусачок, а не ножиць. Леза різака не перетинаються між собою а навіть мають мініатюрний зазор по кромці. Внизу різака невеличке розширення для роботи з дротами більшої товщини.
Боротися таким інструментом з загартованими саморізами не варто. Розкладання плоскогубців легке і має чітку озвучку.
Перелік інструментів, захованих всередині рукояток також немалий. Добувати їх зі схованок можна підчепивши за виступи на полотні. Попередньо варто підштовхнути пристосування ззовні через отвір у рамі. З одного боку ми бачимо дві виктрутки. Одна дуже потужна і призначена для роботи з шурупами та гвинтами з пласким шліцем.
Інша теж виглядає дуже міцною і впорається з кріпленнями, головки яких мають шліц Phillips №1-2.
У протилежному руків’ї три інструменти та одне пристосування. З нього і почнемо. Це – невеличке кільце під карабін, темляк або інший спосіб кріплення на руку чи одяг. Воно не фіксується в певному положенні.
Наступний – мініатюрний серейторний ніж. Його довжина всього 40 міліметрів і, відверто кажучи, досить важко придумати посильне завдання для такого ліліпута.
Невеликим виглядає і напилок. Його робоча сторона має досить агресивні рисочки, котрі впораються і з металевими, і з дерев’яними деталями. Але знову ж таки – масштаб задач не вражає.
На іншому, неробочому, боці напилка відмітки сантиметрової та дюймової лінійок, котрими можна вимірювати предмети не крупніші за три сантиметри. Невеличка викрутка на кінці цього пристрою стане вам у нагоді набагато частіше. Адже її тонкий кінець може працювати і з пласким, і з хрестоподібним шліцем.
Завершує перелік можливостей Sidekick фірмова «лезерманівська» відкривалка, на котру традиційно «повісили» цілих три функції. Це і відкорковування пляшок, і відкривання консервів, і знімання ізоляції з електричних дротів.
Для зручності переноски Leatherman Sidekick маємо три варіанти. Перший – чіпка і міцна кліпса на корпусі мультитула.
Другий – штатний чохол Leatherman Sidekick , пошитий з «балістичного нейлону». Прикрашений брендованими кнопкою і нашивкою він гарно сідає на пасок але тільки у вертикальному положенні. Правда при невеликій довжині мультитула проблем при сіданні не має виникати.
Третій спосіб – кріплення на руку темляком чи на одяг карабіном, зачепленим за спеціальне кільце, про яке ми розповіли вище. Зважаючи на помірні габарити і невелику вагу є ще і четвертий варіант – вкинути в кишеню штанів чи наплічника і завжди мати свого помічника у «швидкому доступі», як гарячі клавіші на комп’ютері.
Призначений для молодого покоління
Розробники Sidekick безумовно хотіли залучити у число шанувальників продукції Leatherman молодих людей, котрі не мають потреби, приміром, ремонтувати машину посеред дороги чи займатися виживанням по три тижні без цивілізації десь у високогір’ях Карпат. Проблеми, з котрими вони стикаються – прикрутити кришку блоку акумулятора у ноутбука чи нарізати ковбасу на тостовий хліб. Зменшена вага і габарити зробили нашого піддослідного корисним повсякденним помічником. І при цьому були збережені всі заходи безпеки при його користуванні – фірмовий «лайнер-лок» на довгих полотнах і неможливість небезпечного складання на коротких. У числі збережених позитивів – фірмова гарантія від заводського браку терміном у 25 років. Варто не забувати і про інших членів родини недорогих повнорозмірних мультитулів, функціональні можливості котрих відрізняються від Sidekick і можуть більше відповідати вашим потребам.