Зміст:
Мультитули компанії Leatherman в форм-факторі кишенькового моноблока зустрічається не часто. Але і залишати цю нішу повністю у розпорядженні виробників «швейцарських військових ножів» американський гранд портативного інструментарію не став. Раніше вже були спроби увійти в цей сектор, а з 2019 року почався випуск нової серії Leatherman Free у різних варіаціях. З досить широкого модельного ряду, модифікації з буквенними індексами «Т» та «К» представляють саме моноблоки для щоденного вжитку. Перші з них відрізняються мініатюрністю і призначені скоріше для користування людьми з невеликими долонями. Можливо мова йде про жінок чи підлітків. А от другі габаритами, масою та міцністю конструкції натякають на цілком доросле застосування у чоловічих руках. На оглядини ми запросили дві варіації цього виробу. Одна називається K2 і прикрашена накладками червоного кольору. Інша у сірому вбранні і носить ім’я K4x.
Будь який кишеньковий ніж-мультитул має бути перш за все зручним як у транспортуванні, так і у використанні. В потрібний момент він має ніби джин з чарівної лампи з’являтись на світ і швидко виконувати необхідні дії. Free K якраз має таки здібності. При загальній довжині в 11,5 сантиметрів він легко поміщається в кишені. Для надійності його можна ще і закріпити накладною кліпсою. З її допомогою можна повісити інструмент і на пояс.
Цікаве рішення – кліпса схожа на руків’я рибальської котушки. За допомогою викрутки «торкс» її легко можна переставити на протилежний бік корпусу, де заздалегідь приготовані отвори для гвинтових кріплень.
В цьому варіанті ножом буде зручніше користуватися шульгам. А можна взагалі зняти і носити ніж просто в кишені.
Всі пристосування легко приводити у робочий стан однією рукою. На лезі ножа для цього зроблено спеціальний отвір під великий палець.
Самовільно клинок не полишає свого паза, так як, подібно і до всіх інших пристроїв Free K, утримується в закритому положенні магнітами. Принаймні так написано в рекламному буклеті, але ми магнітів при зовнішньому огляді не виявили. Можливо вони вмонтовані у корпус.
Набір менших пристроїв з тильного боку має при основі виступ, натиснувши на які ви отримаєте можливість вибору потрібного в даний момент інструмент. Так званий «нігтьовий» спосіб видобування потрібної викрутки чи шила з руків’я не передбачений.
У відкритому положенні будь-яка приспособа чи лезо надійно фіксуються металевою пружинною застібкою. Вушка цієї застібки виходять на обидва боки і натиснувши на неї ви можете повернути інструмент на місце з довільного положення ножа в руці.
Основні деталі корпусу виготовлені з нержавіючої сталі і мають достатній запас міцності. А от декоративні накладки скоріше за все алюмінієві, щоб зекономити вагу.
І раз уже мова зайшла про грами, то давайте зважимо наших піддослідних. K2 показав результат в 147 грамів а його напарник – 159 грамів. Щоб розібратися в питання різниці ваги нам доведеться детальніше ознайомитися з інструментальними можливостями цих представників родини Free K.
Почнемо з головного – з ножа. В обох варіантах виконання він має довжину у 80 міліметрів і це немало. Цього цілком достатньо щоб використовувати мультитул і для риболовлі, і для побуту.
Край леза може бути рівним, а може нести на собі серейторні насічки і тоді в маркування виробу додається літера «х».
Форма клинка досить цікава. Спуски увігнуті і починаються не від обуха, а приблизно з середини ширини леза. Сам обух товстий, цілих 3 міліметри. Для 8-ми сантиметрових ножів це пристойний показник. Таким клинком можна виконувати досить сильний різ, не остерігаючись його зламати. По краю обушка вибрана маленька фаска.
Матеріал клинка – сталь 420 НС з високим вмістом вуглецю, як і у більшості ножів Leatherman. Це сплав середньої якості і тому займає проміжне місце між тими, хто боїться навіть вологи туману і тими, для заточування яких потрібен спеціальний станок і руки майстра. Тож ми маємо з одного боку достатньо високу корозійну стійкість, а з іншого – легкість відновлення гостроти леза у випадку її втрати. У положенні з висунутим клинком Free K гарно лягає в руку. При різанні вам допоможе рифлений упор під великий палець на тильному боці корпусу.
Руків’я досить масивне і крупне, при силових рухах допоможе і упор під вказівний палець.
Якщо довго різати цим ножом, то кліпса може натерти вам долоні. Але, як вже сказано вище, її можна демонтувати і забути про незручність.
Малий набір з силовим призначенням
До арсеналу інструментів, котрий знаходиться в тильній стороні руків’я, входять пласка та хрестоподібна викрутки а також шило-швайка. Всі вони крім основної функції мають додаткові можливості. У Free K4x є ще і ножички. Поговоримо про кожне пристосування окремо.
Пласка викрутка виконана на сталевій пластині товщиною 3 міліметри. Важко уявити собі гвинт, з яким вона не впорається. На бічній поверхні ділянка у формі гострого леза, з її допомогою можна, приміром, знімати ізоляцію з дротів. Міцність деталі дозволяє, при певних навичках, навіть відкривати консервні банки.
Щось подібне ми бачимо і на швайці. Такою приспособою можна навіть проколупати отвір у пластику чи фанері. На передній фасці шила мініатюрна пласка викрутка.
На черговій металевій пластині товщиною 3 міліметри розташована відкривачка для пляшок і хрестоподібна викрутка.
Ножиці у Free K4x на перший погляд занадто мініатюрні. Довжина леза складає всього 20 міліметрів. Але нагадаємо, що точно такий інструмент ви можете знайти, наприклад, у Leatherman Charge Plus і там він виглядає цілком придатним до виконання своєї функції. Рухома частина з пружиною і має зручне рифлене розширення під великий палець. Цікава кінематика цього пристрою – як тільки ви починаєте його ховати у руків’я, натиснувши застібку, рухлива частина ножиць виходить зі зчеплення з пружиною і покірно ховається у свій паз.
Ну що ж, при детальному огляді ми знайшли пояснення різниці у вазі. Це присутність ще одного інструменту – ножиць. Крім того Free K4x на 2 міліметри ширший за Free K2 – 18 проти 16, без кліпси. З неназваних вище можливостей ще відзначимо скрізний отвір у корпусі під темляк або яскравий брелок.
Leatherman Free K в обох виконаннях справляє враження добре продуманого і гарно складеного міцного інструменту для повсякденного використання. Крім високої функціональності він ще і виглядає симпатично, не занадто утилітарно. Алюмінієві накладки по бокам корпусу чимось нагадують перфокарти, котрими вводили інформацію на зорі комп’ютерної ери.
А ще радує можливість вибору з декількох варіантів кольору цих самих накладок. Тож оберіть свій і сміливо користуйтесь цим міцним кишеньковим ножем-мультитулом з розширеними можливостями.