Зміст:

З чого починалась історія Free T

В 2019 році компанія представила на суд споживачів нову серію під назвою Leatherman Free. В ній поряд зі звичними моделями Free Р з плоскогубцями були представлені варіанти виключно для щоденного кишенькового використання, які швидко охрестили вбивцями Victorinox. Моноблоки моделей T та К відрізнялись за розмірами. І якщо другі виступали в категорії повномірних, то перші відрізнялися своєю мініатюрністю. І при цьому за кількістю функцій переважали свої більш крупних товаришів по цеху. Що криється у крихітних ножах-мультитулах і чи варто взагалі їх розглядати у якості робочого інструменту – на ці питання ми і будемо намагатись знайти відповіді в ході нашого огляду.

Кишенькові мультитули Leatherman Free T2 832682 та Leatherman Free T4 Arctic 832867

Фізичні параметри малюків

Мультитул ідеально підходить для туризму. У дорослого чоловіка з не самими великими долонями будь-який представник серії Free T спокійно заховається у кулакові. Щоб оцінити реальні розміри наших піддослідних варто взяти в руки лінійку. Довжина корпусу складає 93 міліметри у обох. Товщина і ширина 18Х22 та 23Х23 відповідно у T2 та T4. Вага версії T2 складає 90 грамів, а його напарник на 30 грамів важче. Чому так сталося, ми дізнаємось трошки пізніше.

 

Силова структура

Основу корпусу в нашому випадку складають дві пластини з нержавіючої сталі, скріплені між собою на гвинтах з головками «торкс».

Багатофункціональний інструмент Leatherman Free T2

Між ними розташована пластикова вкладка з фігурними пазами під інструменти кишенькового мультитула.

Мініатюрний мультитул Leatherman серії Free

Бокові декоративні пластини виготовлені, скоріше за все, з алюмінієвого сплаву і мають гравірування, що нагадує перфокарти, що ще на зорі комп’ютерної ери використовувалися для кодування операцій і введення даних.  

Leatherman Free T2 з бічними декоративними пластинами з алюмінієвого сплаву

Обертання всіх пристосувань на сталевих штифтах. Модифікація T2 має наскрізний отвір під карабін чи темляк.

Мультитул Leatherman Free T2 832682 з наскрізним отвором під карабін або темляк

У T4 він набагато меншого діаметра, скоріше під якийсь яскравий шнурочок.

Кишеньковий мультитул Leatherman Free T4 Arctic 832867 з отвором під карабін або темляк

Зручності переноски

Завдяки малим розмірам і вазі наші гості не займуть багато місця в кишені штанів чи куртки. У мультиінструмента T4 додаткові можливості кріплення на поясі забезпечує кліпса.

Мультитул Leatherman Free T4 з кліпсою

Цікаво, що у T2 її немає, хоча отвори під кріпленні в корпусі зроблені. Відверто кажучи, ця лапка може натирати руку при тривалій роботі інструментом і тому її відсутність не повинна засмучувати. Більше того, може є сенс на T4 також її зняти, тим більше що така можливість передбачена.

 

Арсенал пристосувань

T2 та T4 досить суттєво відрізняються за набором закладених в них функцій. Причому у «старшого брата» не просто додані якісь пристосування, а і розміщені вони з обох боків руків’я.

Мультитули Leatherman Free T4 Arctic 832867 та Leatherman Free T2 832682

То ж T2 має на озброєнні ніж, шило-швайку, три викрутки, відкривачку і консервний ніж. У T4 додатково з’являються ножиці, пінцет і напилок. Поговоримо спочатку про аналогічні можливості.

Почнемо з ножа, так як це самий крупний інструмент і він найчастіше використовується. Матеріал клинка -сталь 420НС з високим вмістом вуглецю. Типовий «ножовий» сплав, котрий і занадто берегти від вологи не треба, і у випадку втрати гостроти досить легко її повернути неспеціалізованими заточками. Довжина леза 53 міліметри, товщина 2,5 міліметри, спуски увігнуті від четвертини полотна, по обушку вибрана двостороння фаска. Для приведення в робоче положення однією рукою в клинку зроблений отвір.

Ніж 420НС Leatherman Free T-серії

Пружний фіксатор надійно утримує лезо у відкритому стані. Щоб воно випадково на випало з свого пазу, його притримують магніти. Принаймні так написано на упаковці. Нам здається, що це скоріше заслуга пружинного фіксатора. При відкриванні леза він також створює невеликий спротив, якого достатньо для запобігання несанкціонованого випадіння клинка.

Всі інші приспособи також можна висунути з пазів корпусу однією рукою, підчепивши їх всі разом за виступ при основі.

Складні мультитули Leatherman Free T2 та Leatherman Free T4

Потім ви вибираєте потрібний у даний момент інструмент і фіксуєте його в робочому положенні.

Мультиінструменти з фіксацією Leatherman Free

Шило-швайку з отвором іноді ще називають «вітрильною голкою». В рамках підвищення концентрації функцій в обмеженому просторі воно також може бути використаним як мала викрутка і мініатюрний ніж, котрим зручно різати скоч на коробках.

Шило-швайка Leatherman Free T

Так само подвійне навантаження по функціям покладено і на хрестоподібну викрутку. При її основі знаходиться відкривач для пляшок.

Кишеньковий мультитул Leatherman Free з хрестоподібною викруткою та відкривачем для пляшок

Товста та міцна деталь з невеличким лезом – теж викрутка, але пласка. А ріжучою частиною можна знімати ізоляцію з дротів або спробувати відкрити консервну банку.

Мультитул Leatherman Free T з плоскою викруткою та відкривачем для консервної банки

Наступні три приспособи ви знайдете тільки у більш просунутого Free T4. Це напилок, обидва боки якого мають насічку з різним кроком.

Мультитул Leatherman Free T4 Arctic 832867 з напилком

Це і ножиці, котрі не зважаючи на невеликі розміри (довжина леза всього 20 міліметрів) цілком придатні до використання за призначенням. Цьому сприяє і пружина в приводі рухомої частини, і розширення під палець.

Ножиці кишенькові Leatherman Free T4

І останній у списку інструментів – мініатюрний пінцет. Якщо не знати про його існування, то цю деталь можна і не помітити у корпусі ножа-мультитула, настільки надійно вона там захована.

Ніж-мультитул Leatherman Free T4 із пінцетом

Відверто кажучи, важко собі уявити операції, при яких стане у нагоді така крихітка. Ним можна, хіба що, вийняти скабку з-під шкіри чи утримувати малесенький гвинтик при спробі закрутити його у важкодоступному місці. Також можна докупити запасний пінцет в аксесуарах для Leatherman Free випадку втрати.

Пінцет Leatherman Free T4 Arctic 832867

Чи стане Free T «вбивцею» Victorinox?

Підводячи підсумки знайомства з моноблоками калібру «ліліпут» маємо визнати – американська компанія Leatherman намагається увійти в маркетингову нішу, котру раніше одноосібно займали так звані «швейцарські військові ножі». І робить вона це з досить серйозними аргументами на свою користь. Перш за все відзначимо надійність фіксації всіх інструментів у робочому положенні, як і у всіх мультитулів Лезерман. Не кожен «швейцарець» може похвалитися навіть пластиковою застібкою для утримання леза ножа. А тут металевий пружний замок і 100% впевненість, що клинок не зрушиться з місця без вашої на те згоди. Так, американський варіант дещо важчий, але всі його інструменти не іграшкові і можуть працювати з прикладанням достатньо великих зусиль. Може комусь не сподобається закоротке лезо ножа довжиною всього 53 міліметри. Тоді купуйте щось з Free K2 чи К4 і будете мати цілих 8 сантиметрів. Але пам’ятайте, що в деяких країнах (наприклад, Велика Британія) переміщення цивільних осіб з ножом, лезо якого фіксується і при цьому довше за 3 дюйми (76,2 міліметри) в громадських місцях заборонене. Тож, подорожуючи на Британські острови, залишайте свій Free K вдома, а в дорогу беріть маленького і вправного малюка з індексом Т. А от «двійку» чи «четвірку» - вирішуйте, прочитавши цей огляд.