Зміст:
Leatherman Wave з’явився у програмі виробництва американської компанії Лезерман у далекому 1998 році. Після шести років перебування на перших позиціях у рейтингові продажів ця модифікація отримала назву Wave Original, так як на зміну їй прийшла нова версія продукту – Wave New. Вона продовжила тріумфальний поступ попередниці і цілих чотирнадцять років радувала своїх користувачів надійністю і великим вибором можливостей застосування. Час не стоїть на місці і сьогодні ми познайомимо вас з черговою реінкарнацією бестселера, котрий з 2018 році виготовляється на потужностях фабрики Тіма Лезермана у місті Портленд, штат Орегон, США. Ім’я новачка Wave+ і в чому саме цей «плюс» полягає ми розповімо трохи згодом.
А зараз давайте детально розглянемо ті інженерні рішення, котрі роблять нашого піддослідного таким популярним серед шанувальників.
Як і всі повнорозмірні моделі мультитулів Leatherman, Wave у своїй основі має плоскогубці, в руків’ях яких розміщені всі інші інструменти. В нашому конкретному випадку застосована комбінована схема розташування додаткових пристосувань. Частина з них знаходиться назовні рами мультитула і доступна без його відкривання. Інша – всередині і щоб дістатись до них потрібно розкрити сам мультиінструмент.
Таке рішення має дуже суттєву перевагу. Бічні «пелюстки» сталевого профілю, в котрих заховані леза ножів, пилка та напилок, плавно загнуті до середини і цей вигин дає зручний та комфортний контакт з долонею.
Ви можете докладати великих зусиль до руків’їв плоскогубців і при цьому ризик натерти собі шкіру просто відсутній. Моделі у формі скриньки з інструментами, такі як Bond, Rebar чи Supertool, в котрих всі пристосування знаходяться всередині рами, таким комфортом похвалитися не можуть. Ще одна перевага зовнішнього розміщення інструментів з довгим лезом полягає в тому, що їх вдалося зробити максимально довгими, набагато довшими, ніж вони були б за умови розташування в нутрощах мультитулу, де багато місця займають елементи кріплення та «п’ятки» головної частини плоскогубців.
Зовнішній набір пристосувань має традиційний для Leatherman спосіб фіксації у відкритому положенні, відомий всім лайнер-лок.
Окрім того обидва ножі, серейторний та зі звичайним лезом, також унерухомлюються при відкритому мультитулі. Існує небезпека, що при силовій роботі плоскогубцями ви можете поранити долоню клинком, котрий випадково вийшов зі свого пазу. Щоб цього не сталося, на нижній частині «губок» зроблено два ексцентрики.
Вони розсувають закріплені всередині рами пластини.
А ті в свою чергу своїми штифтами блокують обидва ножі ніж через отвір у лезі.
Система проста і надійна. І головне – вам не потрібно робити зайвих рухів. Ви відкрили плоскогубці і тим самим автоматично зафіксували клинки у пазах.
Короткі інструменти також мають свій спосіб фіксації і ними можна спокійно працювати, без боязні отримати травму. У відкритому стані викрутки та інша «дрібнота» пазом при основі зчіплюються з виступом пружної планки. Вона сформована у вигляді коромисла і при натисканні на її протилежний кінець ви можете розблокувати використаний інструмент та повернути його на місце. Як і лайнер-лок все працює надійно і безпечно.
Корпус мультитула виготовлено з нержавіючої сталі та відполіровано до блиску. Є версія з покриттям типу «воронове крило» для шанувальників стилю «мілітарі». Варіант у чорному кольорі навіть постачається з іншим чохлом, котрий може кріпитись не тільки на пасок, а і на систему M.O.L.L.E. Блискучий сріблястий чи матовий чорний – тут вибір за вами. Ми ж, щоб завершити розмову про конструкцію, зазначимо ще дві деталі. По-перше, всі кріплення виконані на гвинтах з головками «торкс» та з центральним піном. Знайти відповідну біту для розкручування мультитулу буде досить важко, тому може і не варто цього робити самотужки.
По-друге, у місцях з’єднань прокладені металеві шайби, що робить процес розкладання-складання досить легким і при цьому не виникає відчуття «розбовтаності» всієї конструкції. Тепер перейдемо до огляду пристосувань і можливостей Leatherman Wave.
Почнемо з основи – з плоскогубців. Власне кажучи, назва не зовсім коректна у даному випадку тому, що форма «губок» закруглена і значно витончена до кінця. Таким пристосуванням легше згинати дріт у різні чудернацькі форми і навіть у пружину. В середній частині отвір з крупними насічками в котрий можна помістити, приміром, головку гвинта чи гайку і спробувати їх відкрутити. При основі «губок» розмістився різак з розширенням у нижній частині для більш зручного перерізання товстого дроту. Накладки різака зроблені з міцного сплаву 154СМ, але і він може не витримати надмірних навантажень.
Наприклад, вам за певних непереборних обставин довелося перекусити не електричний дріт і навіть не гвіздок «сороковку», а загартований саморіз. В цьому випадку на лезі різака неминуче утворяться пошкодження. Але не треба занадто переживати. Щоб відновити працездатність пристосування достатньо піти на сайт офіційного представника, купити нові накладки леза і за пару хвилин ви їх легко заміните, якщо у вас є біта для роботи з головками типу «торкс». Тут вони вже звичайні, без «секрету». Саме ця опція з можливістю заміни різака і додала до назви Leatherman Wave+ той самий «плюсик», якого не мала попередня версія.
Згідно статистики, найчастіше у всіх мультитулах використовується ніж. У нашому випадку їх два. Перший зі звичайною заточкою леза. Його довжина 73 міліметри.
Завдяки отвору в клинкові та вирізу у рамі його легко можна відкрити однією рукою. Звертаємо вашу увагу на те, що в деяких країнах володіння, ношення та застосування складаних ножів з «одноруким» способом відкриття леза заборонено цивільним особам. Тому, вирушаючи у подорож в далекі краї, поцікавтесь особливостями законодавства в них. Сам клинок виготовлено з популярного у ножових справ майстрів сплаву відомого по маркуванню 420НС. Ця сталь має дуже пристойні показники по міцності, стійкості до корозії, триманні гостроти та простоти у обслуговуванні. Лезо досить тонке, його товщина в обушкові складає трошки більше двох міліметрів. Спуски прямі майже по всій ширині клинка а його форма наближена до «drop-point» з загостреним кінчиком. Для силового різу цей інструмент не призначений, а от побутово-кулінарні моменти він виконує на «відмінно».
Другий ніж має серейторний край леза і заточка у нього однобока, як у стамески.
Кінчик притуплений, спуски рівні, товщина і матеріал леза такі самі, як і у першого ножа. Завдяки однобокій заточці серейтор має дуже агресивний різ з інтенсивним заглибленням у матеріал. Ви на це звернете увагу, коли під час походу мультитулом стругатимете тріски для розпалювання багаття або спробуєте заточити дерев'яний кілочок. Малопомітна деталь – спосіб відрізнити один ніж від іншого не дивлячись на мультитул. Для цього достатньо провести по обушку пальцем. Якщо він рівний при основі – це лезо з простою заточкою. Якщо хвилястий – значить у вас під пальцем серейтор.
Наступна пара «довгих» інструментів не передбачає «однорукого» переведення у робоче положення. Але їх теж легко видобути з рами, підчепивши за виступ на кінчику у вирізі рами.
Пилка має гострі зубці, розведення відсутнє, активне різання при рухові до себе.
Напилок тристоронній. З одного боку перехресні насічки, за допомогою яких можна проводити грубу обробку поверхні деталей з різних матеріалів – пластику, заліза, дерева тощо.
Протилежна сторона з «алмазним» напиленням придасть цим поверхням більше гладкості.
Один з торців також має насічки і ним можна працювати як пилкою по металу.
Напилок і пилка по довжині аналогічні трьох дюймовим лезам ножів, мають достатній робочий хід і цілком функціональні, а не іграшкові.
Переходячи до пристосувань, захованих у руків’ях «по дорозі» згадаємо і ті самі плавні вигини, котрі дають комфортний контакт рукояток з долонями. На них зроблені численні насічки, але їх функція не в покращенні зчеплення з рукою. Інженери вирішили, що така велика в масштабах мультитулу поверхня не повинна дарма пропадати і розмістили на ній лінійки загальною довжиною в 20 сантиметрів по одному краю і 8 дюймів по іншому.
Відверто кажучи, користуватися ними як вимірювальним пристроєм не дуже зручно. По-перше, «випадає» середня частина і кінцеві ділянки з місцями кріплення. По-друге, шкала віддалена від предмету вимірювання на товщину рукояток і це знижує точність вимірів. Але якісь некрупні предмети можна цілком точно обміряти цим інструментом.
Дрібні пристосування добуваються «нігтевим» способом, їх доводиться підчеплювати за виступ на ребрі або за виїмку на бічній поверхні. Разом з серейтором рукоятку ділять три таких інструменти. Це потужна пласка викрутка, товщина якої не менша за товщину клинка ножа.
Наступний – мініатюрний бітотримач, в котрому розміщена двостороння викрутка, придатна хіба що для ремонту дужок окулярів та швейцарських годинників.
Також мініатюрні ножиці з довжиною леза у 20 міліметрів не зважаючи на розміри гарно ріжуть папір та картон. З тонкою шкірою та пластиком упаковки вони теж справляються дуже впевнено. Завдяки гостроті , вбудованій пружині та розширенню під палець працювати ними досить зручно.
У протилежній рукоятці тільки два пристрої. Перший – бітотримач з комбінованою вставкою. Один її кінець призначений для голівок з пласким шліцом.
Інший – з хрестоподібним вирізом типу Phillips №1-2.
Поруч традиційна лезерманівська відкривалка. Вона впорається з пляшкою лимонаду, з консервною бляшанкою а завдяки трикутному вирізу при основі нею ще й зручно знімати ізоляцію з електричної проводки.
Ми ледве не пропустили одну малопомітну деталь. Її не тільки важко розгледіти, а і досить важко вийняти з місця посадки. Правда, робити це часто не доведеться. Мова йде про петлю під темляк. Нагадаємо, що цей важливий пристрій ви можете використати для того, щоб не згубити мультитул, котрий коштує солідну суму. На цю петлю ви можете зачепити карабін ретривера або прив’язати на неї яскраву стрічку, котра зробить вашого улюбленця помітним за будь-яких обставин.
У вільний від роботи час мультитул Leatherman Wave+ проводить у чохлі, котрий входить у комплект постачання.
В нашому випадку це виріб з «балістичного нейлону», прикрашений брендованою кнопкою та нашивкою.
Кріпиться чохол на поясі вертикально.
Ніяких додаткових кишеньок не передбачено.
І це скоріше мінус – якщо ви вирішите розширити можливості свого мультитула по роботі з кріпленнями різної форми і купите набір леземанівських біт, то вам доведеться або носити його окремо, або придбати новий чохол з кишенькою під цей набір. Можливо конструктори вважають свій виріб самодостатнім і таким, що не потребує додаткових пристосувань.
Leatherman Wave+, не зважаючи на те, що він є зменшеним варіантом більш потужного Leatherman Surge, не призначений для ношення у кишені. Його розміри невеликі – всього 100Х38Х18 міліметрів. Але значна вага у 240 грамів стає на заваді «кишеньковості». Саме тому в комплекті ви знайдете не кліпсу, а чохол на пасок. Зменшений по розмірам у порівнянні зі «старшим товаришем», наш піддослідний практично не програє йому ні у функціоналі, ні в наборі можливостей. Це дає нам право вважати модель Leatherman Wave+ найбільш досконалою та збалансованою з точки зору співвідношення якість/функціональність/ціна і може задовольнити потреби як новачка, так і просунутого користувача мультитулів американського виробника Лезерман. Ви не знайдете тут модних накладок з титану чи леза зі сплаву S30V, як у Leatherman Charge. Але титанові елементи декору впливають тільки на ціну. А супер-сплав буде вимагати до себе особливого ставлення. Він покриється іржею тільки від запаху спілих помідорів, зламається при спробі пробурити дірочку у деревині а щоб нагострити його вам доведеться купити спеціальний станок і набір точильних каменів або нести до майстра. До речі, Charge ще й на 30 грамів важчий. В той же час, якщо вас цікавить функція і надійність – ваш вибір Leatherman Wave+.