Зміст:
Модель Rebar від компанії Leatherman сміливо можна віднести до класичних. Вона своїм виглядом нагадує скриньку з інструментами, філософія якої запроваджувалась з перших виробів, спроектованих у майстерні Тіма Лезермана. Якоюсь мірою цей виріб є дещо зменшеним варіантом Leatherman Supertool 300. А версія котра потрапила до нас на оглядини в свою чергу відрізняється від «оригінального» Rebar за двома параметрами. По-перше її поверхня не блискучий метал, а чорне покриття. А по-друге, замість чохла, виготовленого з товстої шкіри ми бачимо зручні піхви з «балістичного нейлону» з можливістю кріплення на систему M.O.L.L.E.
Ці два фактори дозволяють припустити більш військову направленість мультитулу. Адже саме військові віддають перевагу матовому покриттю в кольорі «воронового крила», яке не демаскує ваше місцерозташування ні відблиском у променях сонця вдень, ні «спалахом» у світлі ліхтаря чи фар автомобіля вночі. І саме у військових ви можете частіше побачити натівську модульну систему кріплення та переноски легкого спорядження, відому під абревіатурою M.O.L.L.E. Вона може бути розташована на бронежилеті, наплічнику, підсумкові і навіть на взутті вояка. Та й сама назва Rebar перекладається як «Озброєння». Про мілітарні нюанси ми поговоримо пізніше. А зараз давайте перейдемо до безпосереднього знайомства і почнемо з чохла Leatherman Rebar.
Пошитий з міцного матеріалу, чохол виглядає дуже лаконічно, без зайвих прикрас.
Передній клапан закривається на потужну «липучку» і надійно нею фіксується.
Ззаду розташована довга вузька шлейка з кнопкою та декілька смужок впоперек. За допомогою них можна розмістити чохол на системі М.О.Л.Л.Е. або на паску штанів.
Всередині чохла знаходиться досить вузька кишенька, в котру стандартний набір «лезерманівських» біт мабуть не поміститься. Але тут знайде собі місце інший корисний аксесуар – перехідник з чотирикутної голівки на шестигранний тримач для біт.
З прикрас відзначимо вишиваний новий логотип компанії з мі ста Портленд, штат Орегон.
А з корисних дрібниць – вентиляційний отвір, котрий не дасть зайвій волозі затриматись всередині.
Помістити багато інструментів в обсязі невеликої скриньки – давня мрія Тіма Лезермана. В нашому випадку це вдалось втілити у досить маленькому предметі – геометричні параметри Leatherman Rebar скромні. Він займає у просторі об’єм у 100Х35Х17 міліметрів, тобто близько 60 кубічних сантиметрів. Вага при цьому теж не вражає – 190 грамів. І перш, ніж познайомитись з вмістом цього ящика з інструментами, оглянемо його ззовні. На корпусі розташовані риски котрі складаються у дві лінійки. Перша має сантиметрові позначки.
А друга – дюймові. Найбільша довжина, котру можна виміряти цими пристроями складає до 20 сантиметрів або 8 дюймів.
Розкриємо корпус мультитула. Традиційно головним інструментом у більшості Leatherman виступають плоскогубці, всі другорядні і дрібніші пристосування розміщуються у рукоятках. Не став винятком і Rebar.
Триматися до купи всьому цьому набору різноманітних інструментів допомагають гвинти з головками у вигляді круглячків з насічками по гурту.
Головка плоскоггубців заслуговує на особливу увагу. Самі «губки» досить тонкі, що дозволяє виконувати дрібні роботи.
Середня частина з насічками допоможе працювати з «впертими» кріпленнями. Накладки «кусачок» виконані з міцного сплаву, скоріше за все мова йде про спеціальну сталь 154СМ. Якщо ж і вона не впорається з міцним цвяхом чи дротом і зазнає пошкодження, то існує можливість провести заміну. В нижній частині пристосування для затискання трубок з’єднання проводів електромереж.
Перейдемо до «внутрішнього» арсеналу Rebar. Добувати необхідний у даний момент інструмент досить просто. Для виведення у робоче положення клинків двох ножів слугують зручні заглиблення у лезах.
Інші ж мають виступи на своїх деталях, котрі зручно підчіплювати нігтем.
Кожен виведений з руків’я пристрій надійно фіксується в положенні готовності до роботи. Проточка на «п’ятці» полотна напилка чи леза ножа фіксується пружною пластиною, яка розташована ззовні рами мультитула. При натискання на цю пластину в місці з насічками ви вивільняєте фіксатор і можете повернути використаний інструмент назад у руків’я. Утримання в робочому положенні дуже надійне, можливість несанкціонованого складання виключена практично на 100 відсотків.
Лезо ножа виконано у формі «drop-point», що дозволяє ним не тільки різати, а і проколювати якісь матеріали. Сталь, використана при його виготовленні, відома під маркуванням 440. Вона невибаглива у експлуатації та в догляді і дає дуже пристойний різ. Зважаючи на товщину обушка не рекомендуємо докладати до клинка занадто великі зусилля. Якщо вам треба зробити отвір, приміром, у дошці чи пластиковій пластині, краще скористайтесь швайкою, про яку мова піде далі.
Ще один ніж має серейторну заточку і форму клинка «sheep foot blade», тобто «овече копито». Лезо з тупим кінцем найбільш придатне при рятувальних роботах та наданні допомоги пораненим. Ним можна сміливо розрізати одяг, бинти, кровоспинні джгути просовуючи ніж зсередини без ризику проколоти шкіру постраждалого.
Далі розглянемо ще два «довгі» інструменти. Пилка з дуже гострими зубцями своїм полотном працює при рухові до себе.
Напилок має три робочі поверхні. одна з них призначена для грубої обробки деталей.
Інша – для тонкої доводки поверхні.
А ребром з насічками можна перепиляти металевий цвях чи пластикову трубку.
Універсальна відкривалка дасть раду і з закоркованою пляшкою лимонаду, і з консервною банкою. При основі пластини трикутний виріз, за допомогою якого легко знімати ізоляцію з електричних дротів.
Для роботи з різноманітними кріпленнями Rebar озброєний цілим набором викруток. Є І невеличкий варіант з злегка загостреним кінчиком.
Є і більш потужний інструмент з великим запасом міцності і шансом вийти переможцем у двобої з непоступливим гвинтом чи саморізом.
Але найцікавіший третій учасник групи пристосувань для роботи з кріпленнями. Ця викрутка має хрестоподібне жало і квадратний профіль корпусу. Кінчик підходить для роботи з головками типу Phillips №1-2. А ще ви можете докупити перехідник, який вдягається на квадратний профіль одним боком в той час як у шестикутне гніздо на іншому боці ви можете вставити будь-яку біту з фірмових наборів Leatherman або придбану у будівельному магазині. В такому випадку ваші можливості відкрутити будь-що сягнуть солідних висот.
«Козацька голка» - один з незмінних інструментів у мультиінструментах американського виробника. Не дивлячись на простоту, на неї покладено декілька функцій. Можна зшивати міцні та товсті полотна, як то шкіра чи брезент. Можна проробити отвір у дошці чи у пластику. Гострим і коротким краєм зручно різати скоч на упаковках без ризику пошкодити вміст. Швайка – маленька деталь, але використовується дуже часто.
Кільце для кріплення тасьми чи стрічки – єдине пристосування із арсеналу Rebar яке не фіксується пружною планкою. Необхідності в цьому немає, то ж конструктори і не ускладнювали механізм непотрібними функціями. Враховуючи «маскувальний» колір мультитула, рекомендуємо пов’язати на це кільце косичку у яскравих кольорах щоб завжди легко знаходити свого помічника серед інших інструментів і навіть у траві підчас походу.
Зменшений, у порівнянні з Supertool 300, Leatherman Rebar практично не втратив інструментальний набір, але позбувся зайвої ваги і значно скоротився у розмірах. Це дає право рекомендувати цей мультитул для повсякденного користування або EDC (Every Day Carry). «Замкнута» форма корпусу без деталей, що виступають, зручна для перенесення навіть у кишені штанів, без використання штатного чохла. Легкий і зручний він стане у нагоді при багатьох побутових ситуаціях. Чорний колір рами та наявність системи M.O.L.L.E. натякають на військове призначення виробу, але не примушують його власника йди до армії чи приймати участь у бойових діях, водночас створюючи ілюзію причетності до шанованої та героїзованої частини суспільства. Детальний огляд виявив велику гаму можливостей різних пристосувань мультитула, про що ми і розповіли. Є і певні недоліки. До них можна віднести, приміром, занадто великий чохол, в якому ваш Rebar виглядає ще меншим, ніж він є насправді. Чорне покриття це, звичайно, дуже круто, але з часом воно буде стиратися. Тут, правда, є і свій плюс. «Воронове крило» старіє повільно і, якщо можна так сказати – «шляхетно». Воно не облазить шматками як дешеве хромування, а просто з часом показує, що у вас в руках не новий мультитул, а вірний помічник, з яким ви разом пройшли чималий шлях. Приблизно так виглядають мідні та бронзові деталі оздоблення старовинних парусних кораблів, які під впливом морських бризок покриваються патиною. Сподіваємось і ваш Rebar прослужить довго і надійно і на заслужену «пенсію» вийде потертим, але незламним.