Зміст:
Справді, вираз «винайти велосипед» асоціюється зі спробою придумати щось вже давно відоме і звичне, а значить це – непотрібна витрата часу. Компанія Leatherman вирішила винайти ножиці, хоча перші згадки про інструмент такого роду відносимо до другого тисячоліття до нашої ери. Конструкторів та інженерів провідного американського виробника мультитулів це зовсім не збентежило. У 2013 році вони представили кишеньковий мультитул під назвою Raptor Rescue, який тільки зовні нагадував звичний предмет побутового призначення. Ясна справа, що до здатності розрізання чогось, чим мають займатись звичайні ножиці, було додано ще декілька можливостей. Адже компанія з Портленду займається виготовленням багатофункціональних інструментів. У 2021 році на ринок вийшла дещо спрощена модифікація Raptor Response з вкороченим набором пристосувань. Про відмінності між двома серіями продуктів та їх загальні риси ми і поговоримо в цьому огляді.
«Золота година» служби порятунку
Люди іноді втрапляють у ситуації, в котрих їх життя опиняється під загрозою. Автомобільні аварії, транспортні та техногенні катастрофи, пожежі, природні катаклізми. На жаль, для багатьох країн навіть у ХХІ столітті актуальними стали і бойові дії, в котрих в результаті боїв, ракетних атак та обстрілів страждають як військові, так і цивільне населення. Жертви вищеперерахованих випадків потребують нагальної медичної допомоги. У парамедиків є таке поняття – «золота година». Це проміжок часу, протягом якого необхідно надати невідкладну медичну допомогу потерпілому та доправити його до шпиталю, де за справу візьмуться уже спеціалізовані лікарі. Саме за ці 60 хвилин потрібно потерпілого, наприклад, вийняти з пошкодженого транспортного засобу, виявити пошкодження, іммобілізувати кінцівки чи хребет а також позбавити верхнього одягу та, як не дивно, прикрас. Проста весільна обручка може негативно вплинути як на результати МРТ, так і на самого пацієнта. Запропонований набір інструментів, об’єднаний у мультитул Leatherman Raptor якраз і покликаний допомогти парамедикам у швидкому вирішенні цих завдань. В класифікації американської компанії він навіть займає окремий рядок – EMS (Emergency Medical Service) Duty, тобто мультиінструмент з надання екстреної медичної допомоги. Тож давайте саме з цієї точки зору і будемо підходити до оцінки його функціоналу.
Для простого вирішення непростих задач
Почнемо з основного інструменту – ножиць. В першу чергу варто звернути увагу на товщину губок, яка складає цілих 3 міліметри. Вони спокійно впораються з тканинами одягу і навіть шкірою взуття.
На нижній частині ножиць-мультитула бачимо численні дрібні насічки. Це не серейтона заточка, це зроблено для того, щоб те, що ми ріжемо, не ковзало по кромці леза.
«Губки» розташовані під певним кутом, що дозволяє зрізати з потерплого одяг без ризику зачепити шкіру. Довжина рукояток досить велика, ними можна прикласти значне зусилля для перерізання, приміром, паска на штанях. Отвори під пальці у руків’ях також крупні, в них пролізуть руки навіть у рукавичках. На нижній «губці» лінійка для вимірювання невеликих предметів до 5 сантиметрів. Можливо за допомогою неї легше контролювати довжину прорізу.
Форма нижнього леза зроблена таким чином, що воно ніби піднімає матеріал а вже далі верхня частина його ріже.
Фіксація лез зроблена за допомогою фірмових блокувань.
Точно таким чином закріплюється у робочому положенні і наступний пристрій, котрий можна сміливо назвати «стропорізом». Коли справа не доходить до порятунку парашутистів, цим супер-гострим гачком можна перерізати пасок безпеки і швидко вийняти з палаючого авто водія, котрий втратив свідомість.
На цьому ж полотні знаходиться прямокутний отвір. Його функція – відкручувати регулятор подачі кисню на балонах, на жаль він підходить тільки під американський стандарт.
Для зняття перстнів та обручок призначений спеціальний виріз при основі лез ножиць. Він легко впорається з більшістю ювелірних виробів, так як золото та срібло досить м’які метали.
Щоб швидко дістатись до постраждалих в авто чи будинку іноді виникає потреба порізати чи розбити скло. І для цього Leatherman Raptor має інструмент, розташований на одній з рукояток.
Для розміщення на поясі чи на кишені слугує потужна пружна кліпса.
Окремої уваги заслуговують піхви для Leatherman Raptor. Вони дуже надійно кріпляться на паску. Ви можете покласти туди мультитул у складеному стані, коли просто перевозите його.
А можна, підчас рятувальної операції, вкладати свого помічника уже в розгорнутому положенні лезами вниз. Немає жодного ризику, що він випаде з чохла, бо всередині його утримує виїмка, в яку входить відповідне розширення на корпусі. Щоб знову взяти інструмент до рук треба відтиснути спеціальну клавішу.
Внизу передбачено два отвори – один під леза ножиць у розкладеному вигляді, інший – під склобійний пристрій.
Послабивши гвинт на тильному боці піхов Leatherman їх можна перевести у положення під довільним кутом, як вам буде зручніше діставати мультитул.
Якщо ж ви все-таки боїтесь втратити такий необхідний пристрій, то варто скористатися міцною мотузкою, прив’язаною одним кінцем за отвір у рукоятці а іншим – за D-кільце на вашому одязі рятувальника.
Відмінності між Raptor Rescue та Raptor Response
Більш свіжа версія Раптора - Leatherman Raptor Response дещо відрізняється від попередника. По-перше, немає «стропоріза», а прямокутний отвір для кисневих балонів перекочував на одну з рукояток.
По-друге, у комплекті постачання відсутній чохол. Зник і пристрій для розбивання скла. Нова модифікація стала коротшою і ширшою, її руків’я тепер вкриває не поліамідний термопластик з посиленням вуглецевими волокнами, а дещо простіша пластмаса.
Ціна на новачка впала на 10 відсотків, а вага не змінилась – 160 грамів.
Не зважаючи на те, що Leatherman Raptor має досить специфічну сферу використання і універсальним його аж ніяк не можна назвати, у світі є маса виробників з Південно-Східної Азії, котрі виготовляють копії цього мультитула. Іноді ціна на них складає ¼ від вартості справжнього продукту американського виробництва. Але чи варто піддаватися на таку спокусливу пропозицію? На наш погляд – не варто. Цінність людського життя та ризики, котрі виникають підчас рятувальних операції потребують не тільки максимального напруження всіх сил, а і безвідмовної роботи техніки, приладів, пристроїв та інструментів. До того ж Leatherman має свої серйозні аргументи. Перш за все матеріали, з котрих виготовлено мультитул. Це вищезгадані покриття рукояток, котрі не дадуть вашому помічнику вислизнути з рук, навіть якщо вони мокрі чи у крові. Другий аргумент – сталевий. Сплав, з якого виготовлено всі металеві частини виробу має маркування 420НС та твердість близько 56-57 за Роквеллом. Леза, зроблені з цієї сталі не спасують при перерізанні кровоспинного джгута коли лік іде на секунди. Третя перевага – точність підгонки всіх деталей та суворе дотримання всіх технологічних процесів на всіх етапах виробництва. Тому не варто довіряти життя людей підробкам. Переконайтесь, що ваш мультитул приїхав до вас у фірмовому пакуванні. Для Raptor Rescue воно виглядає дуже солідно.
Для Raptor Response дещо скромніше.
Всередині коробки має бути відповідна інструкція. А головне – купуючи мультитул Leatherman у офіційного представника ви отримуєте заводську гарантію на термін у 25 років, котра передбачає заміну інструменту у разі виявлення браку. Сподіваємось, всі ці чотири аргументи будуть достатньому для вас щоб зробити правильний вибір на користь якості та надійності Leatherman.